Print

Main Draw 1 2 TSA991690 GN A1 [1] Jordan SAUER BYE 3 4 TSA991627 GC A2 BYE Werner BOTHA 5 6 TSA991711 TSA990726 FS GC Willie ESTERHUIZEN Aaron COHEN 6-1, 6-1 7 8 TSA990434 Winelands A4 BYE [6] Dylan PUCHERT 9 10 TSA991632 Winelands A5 [3] Rossouw NORVAL BYE 11 12 TSA991693 TSA991592 GC GE Julian PRINS Connor SMITH Walkover 13 14 TSA991704 TSA991550 GN GE Luke CLIFTON Jacques AUCAMP 6-2, 6-2 15 16 TSA980090 FS A8 BYE [7] George BOTHA 17 18 TSA990600 Winelands A9 [8] Da-niel KOTZE BYE 19 20 TSA990339 TSA991625 GC GC Martin DIJKHUIS Luciano AGLIOTI 6-2, 6-1 21 22 TSA981465 TSA981405 GE Winelands Matthew GILLMER Mark BURGER 6-3, 6-3 23 24 TSA001480 GN A12 BYE [4] Christiaan WORST 25 26 TSA981466 GC A13 [5] Juan-Louis VAN ANTWERPEN BYE 27 28 TSA980469 TSA991555 GC Winelands Julius MUTETWA Lohan TOERIEN 6-1, 6-1 29 30 TSA991618 TSA990981 GC Harare Mathew MULLER Alexander YALIAS 2-6, 7-6, 6-1 31 32 TSA981396 EP A16 BYE [2] Jandré LESSING [1] Jordan SAUER Werner BOTHA 6-2, 6-1 Willie ESTERHUIZEN [6] Dylan PUCHERT 6-7, 6-2, 6-2 [3] Rossouw NORVAL Connor SMITH 6-0, 6-1 Jacques AUCAMP [7] George BOTHA 6-2, 6-0 [8] Da-niel KOTZE Luciano AGLIOTI 6-1, 6-1 Mark BURGER [4] Christiaan WORST 6-2, 6-1 [5] Juan-Louis VAN ANTWERPEN Julius MUTETWA 6-2, 6-1 Alexander YALIAS [2] Jandré LESSING 6-2, 6-2 [1] Jordan SAUER Willie ESTERHUIZEN 7-6, 6-4 [3] Rossouw NORVAL [7] George BOTHA 6-3, 3-6, 7-6(1) Luciano AGLIOTI [4] Christiaan WORST 6-4, 6-1 [5] Juan-Louis VAN ANTWERPEN [2] Jandré LESSING 6-7, 6-2, 6-4 [1] Jordan SAUER [3] Rossouw NORVAL Walkover [4] Christiaan WORST [5] Juan-Louis VAN ANTWERPEN 6-3, 6-0 [3] Rossouw NORVAL [4] Christiaan WORST 6-2, 6-3 [4] Christiaan WORST
B1 BYE [5] Juan-Louis VAN ANTWERPEN 3/4 Playoff [5] Juan-Louis VAN ANTWERPEN
Willie ESTERHUIZEN Luciano AGLIOTI 6-4, 4-6, 10-6 7/8 Playoff Luciano AGLIOTI
Connor SMITH Julius MUTETWA 6-2, 6-0 11/12 Playoff Julius MUTETWA
Jacques AUCAMP Alexander YALIAS 6-3, 6-3 15/16 Playoff Alexander YALIAS
Luke CLIFTON Mathew MULLER 6-1, 6-1 19/20 Playoff Mathew MULLER
L1 BYE Matthew GILLMER 23/24 Playoff Matthew GILLMER
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Jordan SAUER No -
[2] Jandré LESSING ZA Despatch Tennis Club No -
[3] Rossouw NORVAL Paul Roos Gimnasium No -
[4] Christiaan WORST ZA Belgrave Tennis Club No -
[5] Juan-Louis VAN ANTWERPEN Marks Park Sports Club No -
[6] Dylan PUCHERT Hoërskool Stellenbosch No -
[7] George BOTHA ZA No -
[8] Da-niel KOTZE Stellenbosch Tennisklub No -
- Werner BOTHA Welgemoed Tennis Club No -
- Mathew MULLER Fairland Tennis Club No -
- Luke CLIFTON ZA No -
- Luciano AGLIOTI Bedfordview Country Club No -
- Connor SMITH Dayan Tennis Club No -
- Matthew GILLMER Witfield Tennis Club No -
- Willie Esterhuizen Tuks Tennis Club No -
- Lohan TOERIEN ZA Clanwilliam High No -
- Julius MUTETWA Marks Park Sports Club No -
- Aaron COHEN ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Mark BURGER ZA Wellington Tennis Club No -
- Julian PRINS ZA Fairland Tennis Club No -
- Martin DIJKHUIS Marks Park Sports Club No -
- Jacques AUCAMP Bedfordview Country Club No -
- Alexander Yalias No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1468142100
2016-07-10 9:15am
A3 GEHQ - Court 3
Willie Esterhuizen
Aaron COHEN
6-1, 6-1
N/A A6 GEHQ - Court 4
Julian PRINS
(Did not play)
Connor SMITH
Walkover
1468142100
2016-07-10 9:15am
A7 GEHQ - Court 5
Luke CLIFTON
Jacques AUCAMP
2-6, 2-6
1468142100
2016-07-10 9:15am
A10 GEHQ - Court 6
Martin DIJKHUIS
Luciano AGLIOTI
2-6, 1-6
1468142100
2016-07-10 9:15am
A11 GEHQ - Court 7
Matthew GILLMER
Mark BURGER
3-6, 3-6
1468142100
2016-07-10 9:15am
A14 GEHQ - Court 8
Julius MUTETWA
Lohan TOERIEN
6-1, 6-1
1468142100
2016-07-10 9:15am
A15 GEHQ - Court 9
Mathew MULLER
Alexander Yalias
6-2, 6-7, 1-6
1468237500
2016-07-11 11:45am
A17 GEHQ - Court 3
Jordan SAUER [1]
Werner BOTHA
6-2, 6-1
1468237500
2016-07-11 11:45am
A18 GEHQ - Court 4
Willie Esterhuizen
Dylan PUCHERT [6]
6-7, 6-2, 6-2
1468237500
2016-07-11 11:45am
A19 GEHQ - Court 5
Rossouw NORVAL [3]
Connor SMITH
6-0, 6-1
1468237500
2016-07-11 11:45am
A20 GEHQ - Court 6
Jacques AUCAMP
George BOTHA [7]
2-6, 0-6
1468237500
2016-07-11 11:45am
A21 GEHQ - Court 7
Da-niel KOTZE [8]
Luciano AGLIOTI
1-6, 1-6
1468237500
2016-07-11 11:45am
A22 GEHQ - Court 8
Mark BURGER
Christiaan WORST [4]
2-6, 1-6
1468237500
2016-07-11 11:45am
A23 GEHQ - Court 9
Juan-Louis VAN ANTWERPEN [5]
Julius MUTETWA
6-2, 6-1
1468237500
2016-07-11 11:45am
A24 GEHQ - Court 10
Alexander Yalias
Jandré LESSING [2]
2-6, 2-6
1468319400
2016-07-12 10:30am
A25 GEHQ - Court 7
Jordan SAUER [1]
Willie Esterhuizen
7-6, 6-4
1468319400
2016-07-12 10:30am
A26 GEHQ - Court 8
Rossouw NORVAL [3]
George BOTHA [7]
6-3, 3-6, 7-6(1)
1468319400
2016-07-12 10:30am
A27 GEHQ - Court 9
Luciano AGLIOTI
Christiaan WORST [4]
4-6, 1-6
1468319400
2016-07-12 10:30am
A28 GEHQ - Court 10
Juan-Louis VAN ANTWERPEN [5]
Jandré LESSING [2]
6-7, 6-2, 6-4
N/A A29 GEHQ - Court 3
Jordan SAUER [1]
(Did not play)
Rossouw NORVAL [3]
Walkover
1468401300
2016-07-13 9:15am
A30 GEHQ - Court 4
Christiaan WORST [4]
Juan-Louis VAN ANTWERPEN [5]
6-3, 6-0
1468483200
2016-07-14 8:00am
A31 GEHQ - Court 9
Rossouw NORVAL [3]
Christiaan WORST [4]
2-6, 3-6
1468396800
2016-07-13 8:00am
C1 GEHQ - Court 11
Willie Esterhuizen
George BOTHA [7]
4-6, 7-6, 7-10
1468396800
2016-07-13 8:00am
C2 GEHQ - Court 12
Luciano AGLIOTI
Jandré LESSING [2]
6-7, 6-7
1468405800
2016-07-13 10:30am
C3 GEHQ - Court 8
George BOTHA [7]
Jandré LESSING [2]
4-6, 3-6
1468405800
2016-07-13 10:30am
D1 GEHQ - Court 13
Willie Esterhuizen
Luciano AGLIOTI
4-6, 6-4, 6-10
1468319400
2016-07-12 10:30am
E1 GEHQ - Court 11
Werner BOTHA
Dylan PUCHERT [6]
6-7(1), 2-6
1468319400
2016-07-12 10:30am
E2 GEHQ - Court 12
Connor SMITH
Jacques AUCAMP
6-3, 6-3
1468323900
2016-07-12 11:45am
E3 GEHQ - Court 1
Da-niel KOTZE [8]
Mark BURGER
6-1, 6-1
1468323900
2016-07-12 11:45am
E4 GEHQ - Court 2
Julius MUTETWA
Alexander Yalias
6-1, 6-2
1468405800
2016-07-13 10:30am
E5 GEHQ - Court 9
Dylan PUCHERT [6]
Connor SMITH
6-1, 6-0
1468405800
2016-07-13 10:30am
E6 GEHQ - Court 10
Da-niel KOTZE [8]
Julius MUTETWA
6-1, 6-4
1468418400
2016-07-13 2:00pm
E7 GEHQ - Court 14
Dylan PUCHERT [6]
Da-niel KOTZE [8]
6-4, 6-2
1468418400
2016-07-13 2:00pm
F1 GEHQ - Court 1
Connor SMITH
Julius MUTETWA
2-6, 0-6
1468405800
2016-07-13 10:30am
G1 GEHQ - Court 11
Werner BOTHA
Jacques AUCAMP
6-1, 6-0
1468405800
2016-07-13 10:30am
G2 GEHQ - Court 12
Mark BURGER
Alexander Yalias
7-6, 6-3
1468418400
2016-07-13 2:00pm
G3 GEHQ - Court 2
Werner BOTHA
Mark BURGER
6-2, 1-6, 10-3
1468418400
2016-07-13 2:00pm
H1 GEHQ - Court 3
Jacques AUCAMP
Alexander Yalias
3-6, 3-6
1468237500
2016-07-11 11:45am
I11 GEHQ - Court 11
Martin DIJKHUIS
Matthew GILLMER
6-3, 6-1
1468237500
2016-07-11 11:45am
I12 GEHQ - Court 12
Lohan TOERIEN
Mathew MULLER
6-3, 0-6, 5-10
1468237500
2016-07-11 11:45am
I13 GEHQ - Court 1
Aaron COHEN
Luke CLIFTON
6-1, 6-0
1468323900
2016-07-12 11:45am
I14 GEHQ - Court 10
Martin DIJKHUIS
Mathew MULLER
7-5, 6-2
1468332000
2016-07-12 2:00pm
I15 GEHQ - Court 1
Aaron COHEN
Martin DIJKHUIS
2-6, 2-6
1468410300
2016-07-13 11:45am
J1 GEHQ - Court 13
Luke CLIFTON
Mathew MULLER
1-6, 1-6
1468328400
2016-07-12 1:00pm
K2 GEHQ - Court 1
Matthew GILLMER
Lohan TOERIEN
4-6, 2-6