Print

Main Draw 1 2 TSA011328 WP A1 [1] Pierre MALAN BYE 3 4 TSA011395 TSA011384 GN KZN Hermanus VOS Richard HARTMANN 6-1, 6-3 5 6 TSA011385 TSA000402 GC GN Caleb VAN WIJK CV VENTER 6-2, 7-6 7 8 TSA001498 TSA011396 NWP GN Josias HOFFMAN [6] Victor PUTTER 6-2, 6-0 9 10 TSA001638 GN A5 [4] Gerhard SWART BYE 11 12 TSA000139 TSA021272 GN NWP Adam VAN HARTE Prince TSIANG 6-1, 6-2 13 14 TSA000299 TSA011392 GN GC Jandre VAN WYK Chukwuemeka MORDI 6-2, 6-1 15 16 TSA001628 TSA001663 Winelands LIM Cameron SLABBERT [5] Gerhard SULLWALD 6-1, 6-1 17 18 TSA001634 TSA011237 GN NWP [8] André SNYMAN Tshepo MOSARWA 4-6, 6-2, 6-1 19 20 TSA001655 TSA011242 GE GN Keagan BROWN Wilhelm MARAIS 6-4, 7-6 21 22 TSA011383 TSA000526 GC GE Alec BECKLEY Jordan COUTINHO 6-4, 6-4 23 24 TSA011175 WP A12 BYE [3] Thando LONGWE-SMIT 25 26 TSA011426 TSA000215 WP MPUM [7] Robbie ARENDS Derian JANEKE 6-1, 6-2 27 28 TSA010770 TSA001659 GC GE EMILE BOTHA Andrew FREEL 6-1, 6-3 29 30 TSA011320 TSA011400 KZN GN Kade MINDRY Chrisjan VAN WYK 6-3, 6-4 31 32 TSA011256 GC A16 BYE [2] Charl MORGAN [1] Pierre MALAN Richard HARTMANN 6-1, 6-0 CV VENTER [6] Victor PUTTER 6-4, 6-3 [4] Gerhard SWART Adam VAN HARTE 7-5, 6-3 Jandre VAN WYK [5] Gerhard SULLWALD 6-4, 6-3 [8] André SNYMAN Wilhelm MARAIS 6-1, 6-0 Alec BECKLEY [3] Thando LONGWE-SMIT 6-0, 6-1 [7] Robbie ARENDS Andrew FREEL 2-6, 6-0, 6-0 Kade MINDRY [2] Charl MORGAN 6-2, 6-0 [1] Pierre MALAN [6] Victor PUTTER 7-6, 2-6, 6-3 [4] Gerhard SWART [5] Gerhard SULLWALD 4-6, 7-5, 6-4 [8] André SNYMAN [3] Thando LONGWE-SMIT 6-4, 6-4 [7] Robbie ARENDS [2] Charl MORGAN 7-5, 6-1 [1] Pierre MALAN [4] Gerhard SWART 6-3, 6-2 [3] Thando LONGWE-SMIT [7] Robbie ARENDS 6-2, 7-5 [1] Pierre MALAN [3] Thando LONGWE-SMIT 6-1, 6-4 [1] Pierre MALAN
[4] Gerhard SWART [7] Robbie ARENDS 6-2, 6-3 3/4 Playoff [4] Gerhard SWART
D1 [6] Victor PUTTER BYE 7/8 Playoff [6] Victor PUTTER
Jandre VAN WYK Alec BECKLEY 6-0, 7-5 11/12 Playoff Jandre VAN WYK
Richard HARTMANN Wilhelm MARAIS 6-4, 3-6, 10-7 15/16 Playoff Wilhelm MARAIS
Caleb VAN WIJK Derian JANEKE Walkover 19/20 Playoff Caleb VAN WIJK
Hermanus VOS Tshepo MOSARWA 6-3, 6-1 23/24 Playoff Tshepo MOSARWA
Josias HOFFMAN EMILE BOTHA 7-6, 6-4 27/28 Playoff Josias HOFFMAN
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Pierre MALAN ZA Curro Langebaan Primary No -
[2] Charl MORGAN ZA Parkview Lawn Tennis Club No -
[3] Thando LONGWE-SMIT ZA Rondebosch Boy's High School No -
[4] Gerhard SWART Menlopark High No -
[5] Gerhard SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
[6] Victor PUTTER Midstream College No -
[7] Robbie ARENDS ZA anthony harris tennis academy No -
[8] André Snyman ZA Tuks Tennis Club No -
- Cameron SLABBERT Country Club Tennis Club No -
- Josias HOFFMAN ZA Klerksdorp Tennis Club No -
- Wilhelm MARAIS ZA Eldoraigne Tennis Club No -
- Chrisjan VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
- Keagan Brown Marais Viljoen High No -
- Jordan COUTINHO St. Benedicts High No -
- Alec BECKLEY Marks Park Sports Club No -
- Tshepo MOSARWA BW Pukke Tennis Club No -
- Andrew FREEL Marks Park Sports Club No -
- Prince TSIANG Pukke Tennis Club No -
- Chukwuemeka MORDI NG No -
- Caleb VAN WIJK ZA No -
- EMILE BOTHA Bedfordview Country Club No -
- Derian JANEKE ZA Hoer Tegniese Skool Middelburg No -
- Jandre Van Wyk Waterkloof High No -
- CV Venter ZA Waterkloof High No -
- Hermanus VOS ZA No -
- Adam VAN HARTE ZA Pretoria Boys High School No -
- Richard Hartmann ZA Durban Country Club Tennis No -
- Kade MINDRY ZA Hillcrest Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1468137600
2016-07-10 8:00am
A2 GEHQ - Court
Hermanus VOS
Richard Hartmann
1-6, 3-6
1468137600
2016-07-10 8:00am
A3 GEHQ - Court 1
Caleb VAN WIJK
CV Venter
2-6, 6-7
1468137600
2016-07-10 8:00am
A4 GEHQ - Court 2
Josias HOFFMAN
Victor PUTTER [6]
2-6, 0-6
1468137600
2016-07-10 8:00am
A6 GEHQ - Court 3
Adam VAN HARTE
Prince TSIANG
6-1, 6-2
1468137600
2016-07-10 8:00am
A7 GEHQ - Court 4
Jandre Van Wyk
Chukwuemeka MORDI
6-2, 6-1
1468137600
2016-07-10 8:00am
A8 GEHQ - Court 5
Cameron SLABBERT
Gerhard SULLWALD [5]
1-6, 1-6
1468137600
2016-07-10 8:00am
A9 GEHQ - Court 6
André Snyman [8]
Tshepo MOSARWA
4-6, 6-2, 6-1
1468137600
2016-07-10 8:00am
A10 GEHQ - Court 7
Keagan Brown
Wilhelm MARAIS
4-6, 6-7
1468137600
2016-07-10 8:00am
A11 GEHQ - Court 8
Alec BECKLEY
Jordan COUTINHO
6-4, 6-4
1468137600
2016-07-10 8:00am
A13 GEHQ - Court 9
Robbie ARENDS [7]
Derian JANEKE
6-1, 6-2
1468137600
2016-07-10 8:00am
A14 GEHQ - Court 10
EMILE BOTHA
Andrew FREEL
1-6, 3-6
1468137600
2016-07-10 8:00am
A15 GEHQ - Court 11
Kade MINDRY
Chrisjan VAN WYK
6-3, 6-4
1468224000
2016-07-11 8:00am
A17 GEHQ - Court
Pierre MALAN [1]
Richard Hartmann
6-1, 6-0
1468224000
2016-07-11 8:00am
A18 GEHQ - Court 1
CV Venter
Victor PUTTER [6]
4-6, 3-6
1468224000
2016-07-11 8:00am
A19 GEHQ - Court 2
Gerhard SWART [4]
Adam VAN HARTE
7-5, 6-3
1468224000
2016-07-11 8:00am
A20 GEHQ - Court 3
Jandre Van Wyk
Gerhard SULLWALD [5]
4-6, 3-6
1468224000
2016-07-11 8:00am
A21 GEHQ - Court 4
André Snyman [8]
Wilhelm MARAIS
6-1, 6-0
1468224000
2016-07-11 8:00am
A22 GEHQ - Court 5
Alec BECKLEY
Thando LONGWE-SMIT [3]
0-6, 1-6
1468224000
2016-07-11 8:00am
A23 GEHQ - Court 6
Robbie ARENDS [7]
Andrew FREEL
2-6, 6-0, 6-0
1468224000
2016-07-11 8:00am
A24 GEHQ - Court 7
Kade MINDRY
Charl MORGAN [2]
2-6, 0-6
1468310400
2016-07-12 8:00am
A25 GEHQ - Court
Pierre MALAN [1]
Victor PUTTER [6]
7-6, 2-6, 6-3
1468310400
2016-07-12 8:00am
A26 GEHQ - Court 1
Gerhard SWART [4]
Gerhard SULLWALD [5]
4-6, 7-5, 6-4
1468310400
2016-07-12 8:00am
A27 GEHQ - Court 2
André Snyman [8]
Thando LONGWE-SMIT [3]
4-6, 4-6
1468310400
2016-07-12 8:00am
A28 GEHQ - Court 3
Robbie ARENDS [7]
Charl MORGAN [2]
7-5, 6-1
1468401300
2016-07-13 9:15am
A29 GEHQ - Court 1
Pierre MALAN [1]
Gerhard SWART [4]
6-3, 6-2
1468401300
2016-07-13 9:15am
A30 GEHQ - Court 2
Thando LONGWE-SMIT [3]
Robbie ARENDS [7]
6-2, 7-5
1468483200
2016-07-14 8:00am
A31 GEHQ - Court 7
Pierre MALAN [1]
Thando LONGWE-SMIT [3]
6-1, 6-4
1468483200
2016-07-14 8:00am
B1 GEHQ - Court 8
Gerhard SWART [4]
Robbie ARENDS [7]
6-2, 6-3
1468396800
2016-07-13 8:00am
C1 GEHQ - Court 9
Victor PUTTER [6]
Gerhard SULLWALD [5]
2-6, 3-6
N/A C2 -
André Snyman [8]
Charl MORGAN [2]
(Did not play)
Walkover
N/A C3 -
Gerhard SULLWALD [5]
André Snyman [8]
(Did not play)
Walkover
1468310400
2016-07-12 8:00am
E1 GEHQ - Court 4
Richard Hartmann
CV Venter
0-6, 4-6
1468310400
2016-07-12 8:00am
E2 GEHQ - Court 5
Adam VAN HARTE
Jandre Van Wyk
1-6, 3-6
N/A E3 GEHQ - Court 6
Wilhelm MARAIS
(Did not play)
Alec BECKLEY
Walkover
1468310400
2016-07-12 8:00am
E4 GEHQ - Court 7
Andrew FREEL
Kade MINDRY
7-5, 1-6, 8-10
1468323900
2016-07-12 11:45am
E5 GEHQ - Court 11
CV Venter
Jandre Van Wyk
6-3, 5-7, 11-9
1468323900
2016-07-12 11:45am
E6 GEHQ - Court 12
Alec BECKLEY
Kade MINDRY
6-7, 1-6
1468405800
2016-07-13 10:30am
E7 GEHQ - Court 3
CV Venter
Kade MINDRY
6-4, 4-6, 6-10
1468405800
2016-07-13 10:30am
F1 GEHQ - Court 4
Jandre Van Wyk
Alec BECKLEY
6-0, 7-5
1468323900
2016-07-12 11:45am
G1 GEHQ - Court 13
Richard Hartmann
Adam VAN HARTE
4-6, 6-4, 3-10
1468323900
2016-07-12 11:45am
G2 GEHQ - Court 14
Wilhelm MARAIS
Andrew FREEL
3-6, 2-6
1468405800
2016-07-13 10:30am
G3 GEHQ - Court 5
Adam VAN HARTE
Andrew FREEL
4-6, 6-2, 6-10
1468405800
2016-07-13 10:30am
H1 GEHQ - Court 6
Richard Hartmann
Wilhelm MARAIS
4-6, 6-3, 7-10
1468146600
2016-07-10 10:30am
I2 GEHQ - Court 12
Caleb VAN WIJK
Josias HOFFMAN
6-2, 6-3
1468151100
2016-07-10 11:45am
I4 GEHQ - Court
Chukwuemeka MORDI
Cameron SLABBERT
0-6, 1-6
1468151100
2016-07-10 11:45am
I5 GEHQ - Court 1
Tshepo MOSARWA
Keagan Brown
6-3, 6-3
1468151100
2016-07-10 11:45am
I7 GEHQ - Court 2
Derian JANEKE
EMILE BOTHA
7-6, 6-1
1468228500
2016-07-11 9:15am
I9 GEHQ - Court
Hermanus VOS
Caleb VAN WIJK
0-6, 1-6
1468228500
2016-07-11 9:15am
I10 GEHQ - Court 1
Prince TSIANG
Cameron SLABBERT
1-6, 3-6
1468228500
2016-07-11 9:15am
I11 GEHQ - Court 2
Tshepo MOSARWA
Jordan COUTINHO
2-6, 2-6
1468228500
2016-07-11 9:15am
I12 GEHQ - Court 3
Derian JANEKE
Chrisjan VAN WYK
6-2, 7-5
1468310400
2016-07-12 8:00am
I13 GEHQ - Court 8
Caleb VAN WIJK
Cameron SLABBERT
3-6, 3-6
1468310400
2016-07-12 8:00am
I14 GEHQ - Court 9
Jordan COUTINHO
Derian JANEKE
6-3, 6-0
1468405800
2016-07-13 10:30am
I15 GEHQ - Court 7
Cameron SLABBERT
Jordan COUTINHO
4-6, 3-6
N/A J1 -
Caleb VAN WIJK
Derian JANEKE
(Did not play)
Walkover
1468310400
2016-07-12 8:00am
K1 GEHQ - Court 10
Hermanus VOS
Prince TSIANG
4-6, 0-6
1468310400
2016-07-12 8:00am
K2 GEHQ - Court 11
Tshepo MOSARWA
Chrisjan VAN WYK
6-7, 3-6
1468326300
2016-07-12 12:25pm
K3 GEHQ - Court 10
Prince TSIANG
Chrisjan VAN WYK
3-6, 1-6
1468328400
2016-07-12 1:00pm
L1 GEHQ - Court 2
Hermanus VOS
Tshepo MOSARWA
3-6, 1-6
1468228500
2016-07-11 9:15am
M5 GEHQ - Court 4
Josias HOFFMAN
Chukwuemeka MORDI
2-6, 6-3, 6-10
1468228500
2016-07-11 9:15am
M6 GEHQ - Court 5
Keagan Brown
EMILE BOTHA
6-2, 7-6(2)
1468328400
2016-07-12 1:00pm
M7 GEHQ - Court 3
Chukwuemeka MORDI
Keagan Brown
1-6, 6-7
1468328400
2016-07-12 1:00pm
N1 GEHQ - Court 4
Josias HOFFMAN
EMILE BOTHA
7-6, 6-4