Print

Main Draw 1 2 TSA040361 EDEN A1 [1] Heike JANSE VAN VUUREN BYE 3 4 TSA048681 TSA048653 BOR GN DEVINA PILLAY Claire JARAMBA 7-6(5), 7-5 5 6 TSA048649 TSA031449 GE GN Tyrah COOK Kristin BOTHA 6-1, 6-0 7 8 TSA040472 TSA048624 EDEN GE Carla DANNHAUSER [8] Amy BLOCH 6-0, 6-1 9 10 TSA03990 EP A5 [3] Lente TALJARD BYE 11 12 TSA048881 TSA048971 GN GE Jana HENNING Karabo MALULEKE Walkover 13 14 TSA048642 TSA031065 GN GN Abigail WATSON Tsobotsi LEHLOENYA 6-4, 6-1 15 16 TSA03951 GC A8 BYE [6] Annika GERTENBACH 17 18 TSA048672 EDEN A9 [5] Chandre BOSHOFF BYE 19 20 TSA048683 TSA031450 GC GN Ané DANNHAUSER Amelie BOTHA 6-0, 6-0 21 22 TSA048475 TSA031316 GN GE Skyle-Lee ELLIOTT Dominique JANSEN VAN VUUREN 6-1, 6-0 23 24 TSA031305 KZN A12 BYE [4] Kylie MISDORP 25 26 TSA040466 GAU A13 [7] Kagiso LEDWABA BYE 27 28 TSA048668 TSA048776 LIM NWP Lize SULLWALD Marné MEINTJES 6-0, 6-0 29 30 TSA048571 TSA040366 Winelands GN Simone STEYN Martina GARNEVSKA Walkover 31 32 TSA030145 GN A16 BYE [2] Ine LAMPRECHT [1] Heike JANSE VAN VUUREN Claire JARAMBA 6-0, 6-0 Tyrah COOK [8] Amy BLOCH 6-3, 6-0 [3] Lente TALJARD Jana HENNING 6-0, 6-0 Abigail WATSON [6] Annika GERTENBACH 6-1, 6-7, 7-5 [5] Chandre BOSHOFF Ané DANNHAUSER 6-0, 6-0 Dominique JANSEN VAN VUUREN [4] Kylie MISDORP 2-6, 7-5, 6-1 [7] Kagiso LEDWABA Lize SULLWALD 6-2, 6-3 Simone STEYN [2] Ine LAMPRECHT 6-1, 6-2 [1] Heike JANSE VAN VUUREN [8] Amy BLOCH 7-6, 6-3 [3] Lente TALJARD Abigail WATSON 6-1, 6-3 [5] Chandre BOSHOFF [4] Kylie MISDORP 6-0, 3-6, 6-2 [7] Kagiso LEDWABA [2] Ine LAMPRECHT 6-1, 6-2 [1] Heike JANSE VAN VUUREN [3] Lente TALJARD 6-3, 7-5 [5] Chandre BOSHOFF [2] Ine LAMPRECHT 6-1, 6-3 [1] Heike JANSE VAN VUUREN [2] Ine LAMPRECHT 6-4, 6-4 [2] Ine LAMPRECHT
[3] Lente TALJARD [5] Chandre BOSHOFF 7-6(3), 6-4 3/4 Playoff [3] Lente TALJARD
[8] Amy BLOCH [7] Kagiso LEDWABA 6-1, 6-1 7/8 Playoff [8] Amy BLOCH
Claire JARAMBA Lize SULLWALD 6-2, 7-6(5) 11/12 Playoff Claire JARAMBA
Jana HENNING Simone STEYN 6-2, 6-1 15/16 Playoff Simone STEYN
Tsobotsi LEHLOENYA Marné MEINTJES 6-1, 6-2 19/20 Playoff Tsobotsi LEHLOENYA
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Heike JANSE VAN VUUREN ZA GREAT Tennis Courts No -
[2] Ine LAMPRECHT Marks Park Sports Club No -
[3] Lente TALJARD ZA Cradock Tennis Club No -
[4] Kylie Misdorp ZA Brighton Tennis Club No -
[5] Chandre BOSHOFF ZA George Tennis Club No -
[6] Annika GERTENBACH ZA Old Edwardian Tennis Club No -
[7] Kagiso LEDWABA Lyttelton Tennis Club No -
[8] Amy BLOCH Bedfordview Country Club No -
- DEVINA PILLAY Beacon Bay Tennis Club No -
- Carla DANNHAUSER Mosselbaai Tennis Club No -
- Jana Henning ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Skyle-Lee ELLIOTT ZA E.G Jansen High No -
- Tyrah COOK ZA St Marys - Waverly No -
- Marné Meintjes Saamtrek Laerskool No -
- Ané DANNHAUSER LINDEN HOËRSKOOL No -
- Claire JARAMBA ZA Bedfordview Country Club No -
- Dominique JANSEN VAN VUUREN ZA Sunward Park Tennis Club No -
- Karabo Maluleke Gauteng East Tennis Complex No -
- Martina GARNEVSKA ZA Belgrave Tennis Club No -
- Amelie Botha Tuks Tennis Club No -
- Kristin Botha Tuks Tennis Club No -
- Tsobotsi LEHLOENYA ZA Tuks Juniors No -
- Abigail WATSON ZA Gerrie Dippenaar Tennis Academy No -
- Lize SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
- Simone STEYN ZA Strand Tennis klub No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Hannah MOORE Randburg Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1561627200
2019-06-27 9:20am
A2 GEHQ - Court 3
DEVINA PILLAY
Claire JARAMBA
6-7(5), 5-7
1561627200
2019-06-27 9:20am
A3 GEHQ - Court 4
Tyrah COOK
Kristin Botha
6-1, 6-0
1561627200
2019-06-27 9:20am
A4 GEHQ - Court 5
Carla DANNHAUSER
Amy BLOCH [8]
0-6, 1-6
N/A A6 GEHQ - Court 6
Jana Henning
Karabo Maluleke
(Did not play)
Walkover
1561627200
2019-06-27 9:20am
A7 GEHQ - Court 7
Abigail WATSON
Tsobotsi LEHLOENYA
6-4, 6-1
1561627200
2019-06-27 9:20am
A10 GEHQ - Court 8
Ané DANNHAUSER
Amelie Botha
6-0, 6-0
1561627200
2019-06-27 9:20am
A11 GEHQ - Court 9
Skyle-Lee ELLIOTT
Dominique JANSEN VAN VUUREN
1-6, 0-6
1561627200
2019-06-27 9:20am
A14 GEHQ - Court 10
Lize SULLWALD
Marné Meintjes
6-0, 6-0
N/A A15 GEHQ - Court 11
Simone STEYN
Martina GARNEVSKA
(Did not play)
Walkover
1561713600
2019-06-28 9:20am
A17 GEHQ - Court 11
Heike JANSE VAN VUUREN [1]
Claire JARAMBA
6-0, 6-0
1561713600
2019-06-28 9:20am
A18 GEHQ - Court 12
Tyrah COOK
Amy BLOCH [8]
3-6, 0-6
1561713600
2019-06-28 9:20am
A19 GEHQ - Court 13
Lente TALJARD [3]
Jana Henning
6-0, 6-0
1561713600
2019-06-28 9:20am
A20 GEHQ - Court 14
Abigail WATSON
Annika GERTENBACH [6]
6-1, 6-7, 7-5
1561718400
2019-06-28 10:40am
A21 GEHQ - Court 1
Chandre BOSHOFF [5]
Ané DANNHAUSER
6-0, 6-0
1561718400
2019-06-28 10:40am
A22 GEHQ - Court 2
Dominique JANSEN VAN VUUREN
Kylie Misdorp [4]
6-2, 5-7, 1-6
1561718400
2019-06-28 10:40am
A23 GEHQ - Court 3
Kagiso LEDWABA [7]
Lize SULLWALD
6-2, 6-3
1561718400
2019-06-28 10:40am
A24 GEHQ - Court 4
Simone STEYN
Ine LAMPRECHT [2]
1-6, 2-6
1561804800
2019-06-29 10:40am
A25 GEHQ - Court 9
Heike JANSE VAN VUUREN [1]
Amy BLOCH [8]
7-6, 6-3
1561804800
2019-06-29 10:40am
A26 GEHQ - Court 10
Lente TALJARD [3]
Abigail WATSON
6-1, 6-3
1561804800
2019-06-29 10:40am
A27 GEHQ - Court 11
Chandre BOSHOFF [5]
Kylie Misdorp [4]
6-0, 3-6, 6-2
1561804800
2019-06-29 10:40am
A28 GEHQ - Court 12
Kagiso LEDWABA [7]
Ine LAMPRECHT [2]
1-6, 2-6
1561891200
2019-06-30 10:40am
A29 GEHQ - Court 3
Heike JANSE VAN VUUREN [1]
Lente TALJARD [3]
6-3, 7-5
1561891200
2019-06-30 10:40am
A30 GEHQ - Court 4
Chandre BOSHOFF [5]
Ine LAMPRECHT [2]
1-6, 3-6
1561971600
2019-07-01 9:00am
A31 GEHQ - Court 7
Heike JANSE VAN VUUREN [1]
Ine LAMPRECHT [2]
4-6, 4-6
1561971600
2019-07-01 9:00am
B1 GEHQ - Court 8
Lente TALJARD [3]
Chandre BOSHOFF [5]
7-6(3), 6-4
1561881600
2019-06-30 8:00am
C1 GEHQ - Court 2
Amy BLOCH [8]
Abigail WATSON
3-6, 6-2, 6-10
1561881600
2019-06-30 8:00am
C2 GEHQ - Court 3
Kylie Misdorp [4]
Kagiso LEDWABA [7]
6-3, 6-2
1561891200
2019-06-30 10:40am
C3 GEHQ - Court 10
Abigail WATSON
Kylie Misdorp [4]
6-1, 7-6
1561891200
2019-06-30 10:40am
D1 GEHQ - Court 11
Amy BLOCH [8]
Kagiso LEDWABA [7]
6-1, 6-1
1561795200
2019-06-29 8:00am
E1 GEHQ - Court 5
Claire JARAMBA
Tyrah COOK
6-3, 6-2
1561795200
2019-06-29 8:00am
E2 GEHQ - Court 6
Jana Henning
Annika GERTENBACH [6]
2-6, 2-6
1561795200
2019-06-29 8:00am
E3 GEHQ - Court 7
Ané DANNHAUSER
Dominique JANSEN VAN VUUREN
6-7, 4-6
1561795200
2019-06-29 8:00am
E4 GEHQ - Court 8
Lize SULLWALD
Simone STEYN
7-5, 6-1
1561881600
2019-06-30 8:00am
E5 GEHQ - Court 6
Claire JARAMBA
Annika GERTENBACH [6]
5-7, 3-6
1561881600
2019-06-30 8:00am
E6 GEHQ - Court 7
Dominique JANSEN VAN VUUREN
Lize SULLWALD
6-3, 6-4
1561896000
2019-06-30 12:00pm
E7 GEHQ - Court 4
Annika GERTENBACH [6]
Dominique JANSEN VAN VUUREN
6-3, 6-2
1561896000
2019-06-30 12:00pm
F1 GEHQ - Court 5
Claire JARAMBA
Lize SULLWALD
6-2, 7-6(5)
1561881600
2019-06-30 8:00am
G1 GEHQ - Court 8
Tyrah COOK
Jana Henning
6-4, 6-1
1561881600
2019-06-30 8:00am
G2 GEHQ - Court 9
Ané DANNHAUSER
Simone STEYN
6-4, 6-3
1561896000
2019-06-30 12:00pm
G3 GEHQ - Court 6
Tyrah COOK
Ané DANNHAUSER
6-3, 6-4
1561896000
2019-06-30 12:00pm
H1 GEHQ - Court 7
Jana Henning
Simone STEYN
2-6, 1-6
1561708800
2019-06-28 8:00am
I2 GEHQ - Court 6
Kristin Botha
Carla DANNHAUSER
0-6, 0-6
N/A I9 GEHQ - Court 1
DEVINA PILLAY
(Did not play)
Carla DANNHAUSER
Walkover
1561708800
2019-06-28 8:00am
I11 GEHQ - Court 7
Amelie Botha
Skyle-Lee ELLIOTT
6-4, 0-6, 7-10
1561795200
2019-06-29 8:00am
I13 GEHQ - Court 14
Carla DANNHAUSER
Tsobotsi LEHLOENYA
6-1, 7-6
1561723200
2019-06-28 12:00pm
I14 GEHQ - Court 2
Skyle-Lee ELLIOTT
Marné Meintjes
6-1, 6-3
1561814400
2019-06-29 1:20pm
I15 GEHQ - Court 15
Carla DANNHAUSER
Skyle-Lee ELLIOTT
6-0, 6-2
1561814400
2019-06-29 1:20pm
J1 GEHQ - Court 16
Tsobotsi LEHLOENYA
Marné Meintjes
6-1, 6-2