Print

Main Draw 1 2 TSA071140 TSA081489 WP GE [1] Gareth IGESUND Borys ALEXANDER 6-1, 6-0 3 4 TSA071229 TSA081201 GC GE Enrique DA NAIA Pavlos CHRISTOFORAKIS 7-5, 7-5 5 6 TSA071727 TSA091290 GC GC Aryan NAIDU Franco COLIN 6-2, 6-2 7 8 TSA071181 TSA071153 GC GN Jaco DANNHAUSER [6] Nathan TSAURA 6-0, 6-0 9 10 TSA071145 TSA101191 GC GC [4] Maksim MIHIC [Q] Kristian VAN GAALEN 6-0, 6-0 11 12 TSA101031 TSA091241 WP Gaborone [Q] Eben BADENHORST Luca BRAUN 6-0, 6-1 13 14 TSA071493 TSA081408 GE GN Joshua PERRY Niel ERASMUS 6-1, 6-2 15 16 TSA071219 TSA071254 NWP GC Michaèl BELL [5] Moeketsi MOKETE 6-0, 6-1 17 18 TSA081047 TSA081316 GC GC [7] Nhlakanipho NGWENYA [Q] Declan HALSEY 6-3, 6-4 19 20 TSA091090 TSA071532 GC GC Stefano ROUSSOS Kamohelo MOLAPO 6-4, 6-1 21 22 TSA081542 TSA091217 GC Winelands Vihar NAIDU GN SHRIVES 7-6(4), 4-6, 7-5 23 24 TSA071242 TSA081029 GC KZN SEBASTIANO LOUREIRO [3] John BOTHMA 6-2, 6-1 25 26 TSA071154 TSA081045 KZN GN [8] Thando TSHILI Jayden SUMMERS 6-3, 6-0 27 28 TSA091022 TSA081356 WP GC Hlumani KEKANA Etienne KIRSTEN 6-3, 6-3 29 30 TSA081051 TSA071167 GN GE Sean MEIRING Arron VAN ECK 6-2, 6-2 31 32 TSA071659 TSA070009 GC NWP [Q] Sebastian CARMONA [2] Reuben DE KLERK 6-0, 6-0 [1] Gareth IGESUND Pavlos CHRISTOFORAKIS 6-0, 6-0 Franco COLIN [6] Nathan TSAURA 6-0, 6-0 [4] Maksim MIHIC [Q] Eben BADENHORST 6-3, 6-1 Joshua PERRY [5] Moeketsi MOKETE 6-4, 1-6, 6-1 [7] Nhlakanipho NGWENYA Kamohelo MOLAPO 6-3, 6-1 GN SHRIVES [3] John BOTHMA 6-1, 6-1 [8] Thando TSHILI Etienne KIRSTEN 6-2, 6-3 Arron VAN ECK [2] Reuben DE KLERK 6-1, 6-0 [1] Gareth IGESUND [6] Nathan TSAURA 6-1, 6-2 [4] Maksim MIHIC [5] Moeketsi MOKETE 7-5, 6-2 [7] Nhlakanipho NGWENYA [3] John BOTHMA 6-4, 6-4 [8] Thando TSHILI [2] Reuben DE KLERK 6-7(3), 6-1, 7-6 [1] Gareth IGESUND [5] Moeketsi MOKETE 6-2, 6-4 [3] John BOTHMA [2] Reuben DE KLERK 6-3, 7-5 [1] Gareth IGESUND [2] Reuben DE KLERK 6-4, 4-6, 7-5 [2] Reuben DE KLERK
[5] Moeketsi MOKETE [3] John BOTHMA 6-1, 7-6(4) 3/4 Playoff [3] John BOTHMA
Pavlos CHRISTOFORAKIS Arron VAN ECK 6-0, 6-4 11/12 Playoff Pavlos CHRISTOFORAKIS
Franco COLIN GN SHRIVES 6-0, 6-4 15/16 Playoff Franco COLIN
Jaco DANNHAUSER [Q] Declan HALSEY 6-3, 4-6, 12-10 19/20 Playoff Jaco DANNHAUSER
[Q] Kristian VAN GAALEN SEBASTIANO LOUREIRO 6-3, 6-2 23/24 Playoff [-1] Kristian VAN GAALEN
Borys ALEXANDER Hlumani KEKANA 7-5, 6-0 27/28 Playoff Hlumani KEKANA
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A5 2 Kristian van Gaalen Laerskool Fairland
A6 1 Eben Badenhorst ZA Alberhart Tennis Club
A9 2 Declan Halsey Bryanston Sports Club
A16 1 Sebastian Carmona ZA Bryanston Sports Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Gareth Igesund Western Province Cricket Club (Tennis) No -
- Borys Alexander ZA Bedfordview Country Club No -
- Enrique Da Naia ZA Northern suburbs Tennis Club No -
- Pavlos Christoforakis ZA Bedfordview Country Club No -
- Aryan Naidu ZA Noordheuwel Tennis Club No -
- Franco Colin ZA Randburg Tennis Club No -
- Jaco DANNHAUSER Laerskool Fairland No -
[6] Nathan TSAURA CSIR Tennis Club No -
[4] Maksim Mihic Sandton Sports Club No -
- Luca Braun Notwane No -
- Joshua Perry St. Benedicts High No -
- Niel Erasmus ZA Garsfontein Primary No -
- Michaèl Bell Mooirivier Laerskool No -
[5] Moeketsi MOKETE ZA St Stithians Boys Prep No -
[7] Nhlakanipho NGWENYA Fairland Tennis Club No -
- Stefano Roussos River Ridge Tennis Club No -
- Kamohelo Molapo No -
- Vihar Naidu ZA Noordheuwel Tennis Club No -
- GN Shrives ZA Stellenbosh Laerskool No -
- SEBASTIANO LOUREIRO Northern suburbs Tennis Club No -
[3] John Bothma ZA Durban Preparatory High School No -
[8] Thando TSHILI ZW Riverside Tennis Club No -
- Jayden SUMMERS Midstream College No -
- Hlumani Kekana ZA Curro Brakenfell No -
- Etienne Kirsten Unika Laerskool No -
- Sean Meiring Irene Country Club Tennis No -
- Arron VAN ECK Modderfontein Tennis Club No -
[2] Reuben DE KLERK Pukke Tennis Club No -
[Q] Sebastian Carmona ZA Bryanston Sports Club No -
[Q] Declan Halsey Bryanston Sports Club No -
[Q] Kristian van Gaalen Laerskool Fairland No -
[Q] Eben Badenhorst ZA Alberhart Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1562145600
2019-07-03 9:20am
A1 EPTC - Court 14
Gareth Igesund [1]
Borys Alexander
6-1, 6-0
1562145600
2019-07-03 9:20am
A2 EPTC - Court 15
Enrique Da Naia
Pavlos Christoforakis
5-7, 5-7
1562145600
2019-07-03 9:20am
A3 EPTC - Court 16
Aryan Naidu
Franco Colin
2-6, 2-6
1562145600
2019-07-03 9:20am
A4 EPTC - Court 17
Jaco DANNHAUSER
Nathan TSAURA [6]
0-6, 0-6
1562145600
2019-07-03 9:20am
A5 EPTC - Court 1
Maksim Mihic [4]
Kristian van Gaalen [Q]
6-0, 6-0
1562145600
2019-07-03 9:20am
A6 EPTC - Court 2
Eben Badenhorst [Q]
Luca Braun
6-0, 6-1
1562145600
2019-07-03 9:20am
A7 EPTC - Court 3
Joshua Perry
Niel Erasmus
6-1, 6-2
1562145600
2019-07-03 9:20am
A8 EPTC - Court 4
Michaèl Bell
Moeketsi MOKETE [5]
0-6, 1-6
1562145600
2019-07-03 9:20am
A9 EPTC - Court 5
Nhlakanipho NGWENYA [7]
Declan Halsey [Q]
6-3, 6-4
1562145600
2019-07-03 9:20am
A10 EPTC - Court 6
Stefano Roussos
Kamohelo Molapo
4-6, 1-6
1562145600
2019-07-03 9:20am
A11 EPTC - Court 7
Vihar Naidu
GN Shrives
6-7(4), 6-4, 5-7
1562145600
2019-07-03 9:20am
A12 EPTC - Court 8
SEBASTIANO LOUREIRO
John Bothma [3]
2-6, 1-6
1562150400
2019-07-03 10:40am
A13 EPTC - Court 9
Thando TSHILI [8]
Jayden SUMMERS
6-3, 6-0
1562150400
2019-07-03 10:40am
A14 EPTC - Court 10
Hlumani Kekana
Etienne Kirsten
3-6, 3-6
1562150400
2019-07-03 10:40am
A15 EPTC - Court 11
Sean Meiring
Arron VAN ECK
2-6, 2-6
1562150400
2019-07-03 10:40am
A16 EPTC - Court 12
Sebastian Carmona [Q]
Reuben DE KLERK [2]
0-6, 0-6
1562232000
2019-07-04 9:20am
A17 EPTC - Court 8
Gareth Igesund [1]
Pavlos Christoforakis
6-0, 6-0
1562232000
2019-07-04 9:20am
A18 EPTC - Court 9
Franco Colin
Nathan TSAURA [6]
0-6, 0-6
1562232000
2019-07-04 9:20am
A19 EPTC - Court 10
Maksim Mihic [4]
Eben Badenhorst [Q]
6-3, 6-1
1562232000
2019-07-04 9:20am
A20 EPTC - Court 11
Joshua Perry
Moeketsi MOKETE [5]
4-6, 6-1, 1-6
1562232000
2019-07-04 9:20am
A21 EPTC - Court 12
Nhlakanipho NGWENYA [7]
Kamohelo Molapo
6-3, 6-1
1562232000
2019-07-04 9:20am
A22 EPTC - Court 13
GN Shrives
John Bothma [3]
1-6, 1-6
1562232000
2019-07-04 9:20am
A23 EPTC - Court 14
Thando TSHILI [8]
Etienne Kirsten
6-2, 6-3
1562232000
2019-07-04 9:20am
A24 EPTC - Court 15
Arron VAN ECK
Reuben DE KLERK [2]
1-6, 0-6
1562318400
2019-07-05 9:20am
A25 EPTC - Court 17
Gareth Igesund [1]
Nathan TSAURA [6]
6-1, 6-2
1562318400
2019-07-05 9:20am
A26 EPTC - Court 2
Maksim Mihic [4]
Moeketsi MOKETE [5]
5-7, 2-6
1562318400
2019-07-05 9:20am
A27 EPTC - Court 3
Nhlakanipho NGWENYA [7]
John Bothma [3]
4-6, 4-6
1562318400
2019-07-05 9:20am
A28 EPTC - Court 4
Thando TSHILI [8]
Reuben DE KLERK [2]
7-6(3), 1-6, 6-7
1562401800
2019-07-06 8:30am
A29 EPTC - Court 5
Gareth Igesund [1]
Moeketsi MOKETE [5]
6-2, 6-4
1562401800
2019-07-06 8:30am
A30 EPTC - Court 6
John Bothma [3]
Reuben DE KLERK [2]
3-6, 5-7
1562490000
2019-07-07 9:00am
A31 EPTC - Court 3
Gareth Igesund [1]
Reuben DE KLERK [2]
4-6, 6-4, 5-7
1562490000
2019-07-07 9:00am
B1 EPTC - Court 4
Moeketsi MOKETE [5]
John Bothma [3]
1-6, 6-7(4)
1562328000
2019-07-05 12:00pm
C1 EPTC - Court 14
Nathan TSAURA [6]
Maksim Mihic [4]
6-2, 6-1
1562328000
2019-07-05 12:00pm
C2 EPTC - Court 15
Nhlakanipho NGWENYA [7]
Thando TSHILI [8]
1-6, 3-6
1562401800
2019-07-06 8:30am
C3 EPTC - Court 16
Nathan TSAURA [6]
Thando TSHILI [8]
6-1, 6-1
1562401800
2019-07-06 8:30am
D1 EPTC - Court 17
Maksim Mihic [4]
Nhlakanipho NGWENYA [7]
6-2, 6-1
1562241600
2019-07-04 12:00pm
E1 EPTC - Court 4
Pavlos Christoforakis
Franco Colin
6-0, 6-1
1562241600
2019-07-04 12:00pm
E2 EPTC - Court 5
Eben Badenhorst [Q]
Joshua Perry
0-6, 1-6
1562241600
2019-07-04 12:00pm
E3 EPTC - Court 6
Kamohelo Molapo
GN Shrives
6-2, 6-0
1562241600
2019-07-04 12:00pm
E4 EPTC - Court 7
Etienne Kirsten
Arron VAN ECK
4-6, 7-5, 7-10
1562313600
2019-07-05 8:00am
E5 EPTC - Court 9
Pavlos Christoforakis
Joshua Perry
2-6, 2-6
1562313600
2019-07-05 8:00am
E6 EPTC - Court 10
Kamohelo Molapo
Arron VAN ECK
6-2, 7-5
1562323200
2019-07-05 10:40am
E7 EPTC - Court 12
Joshua Perry
Kamohelo Molapo
6-1, 6-0
1562323200
2019-07-05 10:40am
F1 EPTC - Court 13
Pavlos Christoforakis
Arron VAN ECK
6-0, 6-4
1562313600
2019-07-05 8:00am
G1 EPTC - Court 11
Franco Colin
Eben Badenhorst [Q]
6-3, 3-6, 2-10
1562313600
2019-07-05 8:00am
G2 EPTC - Court 12
GN Shrives
Etienne Kirsten
0-6, 0-6
1562332800
2019-07-05 1:20pm
G3 EPTC - Court 14
Eben Badenhorst [Q]
Etienne Kirsten
2-6, 2-6
1562332800
2019-07-05 1:20pm
H1 EPTC - Court 15
Franco Colin
GN Shrives
6-0, 6-4
1562155200
2019-07-03 12:00pm
I1 EPTC - Court 16
Borys Alexander
Enrique Da Naia
1-6, 5-7
1562155200
2019-07-03 12:00pm
I2 EPTC - Court 17
Aryan Naidu
Jaco DANNHAUSER
1-6, 2-6
1562155200
2019-07-03 12:00pm
I3 EPTC - Court 3
Kristian van Gaalen [Q]
Luca Braun
6-1, 6-3
1562155200
2019-07-03 12:00pm
I4 EPTC - Court 4
Niel Erasmus
Michaèl Bell
7-6, 6-2
1562155200
2019-07-03 12:00pm
I5 EPTC - Court 5
Declan Halsey [Q]
Stefano Roussos
6-7, 6-1, 10-5
1562155200
2019-07-03 12:00pm
I6 EPTC - Court 6
Vihar Naidu
SEBASTIANO LOUREIRO
0-6, 0-6
1562155200
2019-07-03 12:00pm
I7 EPTC - Court 7
Jayden SUMMERS
Hlumani Kekana
6-0, 6-0
1562155200
2019-07-03 12:00pm
I8 EPTC - Court 8
Sean Meiring
Sebastian Carmona [Q]
6-0, 6-0
1562236800
2019-07-04 10:40am
I9 EPTC - Court 15
Enrique Da Naia
Jaco DANNHAUSER
4-6, 6-1, 8-10
1562236800
2019-07-04 10:40am
I10 EPTC - Court 16
Kristian van Gaalen [Q]
Niel Erasmus
1-6, 4-6
1562236800
2019-07-04 10:40am
I11 EPTC - Court 17
Declan Halsey [Q]
SEBASTIANO LOUREIRO
6-3, 6-2
1562236800
2019-07-04 10:40am
I12 EPTC - Court 1
Jayden SUMMERS
Sean Meiring
6-0, 6-1
1562246400
2019-07-04 1:20pm
I13 EPTC - Court 3
Jaco DANNHAUSER
Niel Erasmus
2-6, 1-6
1562246400
2019-07-04 1:20pm
I14 EPTC - Court 4
Declan Halsey [Q]
Jayden SUMMERS
2-6, 2-6
1562323200
2019-07-05 10:40am
I15 EPTC - Court 9
Niel Erasmus
Jayden SUMMERS
2-6, 4-6
1562323200
2019-07-05 10:40am
J1 EPTC - Court 10
Jaco DANNHAUSER
Declan Halsey [Q]
6-3, 4-6, 12-10
1562246400
2019-07-04 1:20pm
K1 EPTC - Court 5
Enrique Da Naia
Kristian van Gaalen [Q]
6-2, 6-1
1562246400
2019-07-04 1:20pm
K2 EPTC - Court 6
SEBASTIANO LOUREIRO
Sean Meiring
3-6, 3-6
1562323200
2019-07-05 10:40am
K3 EPTC - Court 11
Enrique Da Naia
Sean Meiring
6-4, 7-5
1562332800
2019-07-05 1:20pm
L1 EPTC - Court 12
Kristian van Gaalen [Q]
SEBASTIANO LOUREIRO
6-3, 6-2
1562236800
2019-07-04 10:40am
M1 EPTC - Court 2
Borys Alexander
Aryan Naidu
6-4, 6-1
1562236800
2019-07-04 10:40am
M2 EPTC - Court 3
Luca Braun
Michaèl Bell
1-6, 3-6
1562236800
2019-07-04 10:40am
M3 EPTC - Court 4
Stefano Roussos
Vihar Naidu
6-1, 6-3
1562236800
2019-07-04 10:40am
M4 EPTC - Court 5
Hlumani Kekana
Sebastian Carmona [Q]
6-0, 6-2
1562246400
2019-07-04 1:20pm
M5 EPTC - Court 7
Borys Alexander
Michaèl Bell
6-4, 2-6, 8-10
1562246400
2019-07-04 1:20pm
M6 EPTC - Court 8
Stefano Roussos
Hlumani Kekana
7-6(4), 6-4
1562332800
2019-07-05 1:20pm
M7 EPTC - Court 13
Michaèl Bell
Stefano Roussos
6-0, 6-2
1562323200
2019-07-05 10:40am
N1 EPTC - Court 14
Borys Alexander
Hlumani Kekana
5-7, 0-6
N/A O1 -
Aryan Naidu
(Did not play)
Luca Braun
Walkover
N/A O2 -
Vihar Naidu
(Did not play)
Sebastian Carmona [Q]
Walkover
1562249700
2019-07-04 2:15pm
O3 EPTC -
Luca Braun
Sebastian Carmona [Q]
3-6, 7-6, 7-10