Print

Main Draw 1 2 TSA940376 GC A1 [1] Shannon COX BYE 3 4 TSA051070 TSA021620 GC GN Dina TCHELET Megan HOSKIN 6-2, 6-2 5 6 TSA001763 TSA031311 GC GN Dané LE ROUX Georgia KENNEALY 6-0, 6-0 7 8 TSA051804 TSA021383 GC GE Georgelyn SLAMBEE [5] Anastasia PESIC 6-0, 6-0 9 10 TSA048624 TSA031450 GE GN [4] Amy BLOCH Amelie BOTHA 6-0, 6-0 11 12 TSA021610 TSA049024 GN Angela NDHLOVU Mogale CHWAYITA 6-1, 6-2 13 14 TSA048881 TSA048628 GN GN Jana HENNING Kyla STEYN 6-2, 6-0 15 16 TSA031449 TSA951324 GN Winelands Kristin BOTHA [6] Amy OLIVIER 6-0, 6-0 17 18 TSA040466 TSA021466 GAU GN [7] Kagiso LEDWABA Esti DU TOIT 6-0, 6-2 19 20 TSA030871 TSA049038 GC GN Alicia MAKOALA Henja GREEFF Walkover 21 22 TSA031559 TSA971406 GC GC Carmen LYONS Zinel KRYNAUW 6-4, 7-6 23 24 TSA751078 TSA030145 GN GN Christien ENGELBRECHT [3] Ine LAMPRECHT 6-0, 6-1 25 26 TSA048683 TSA03992 GC GN [8] Anè DANNHAUSER Melene BADENHORST 6-3, 6-1 27 28 TSA980402 TSA020910 GN GN Isabella CHELA Simona GEORGIEVA 6-3, 7-5 29 30 TSA931210 TSA051222 GN GN Kyla YELVERTON Leone DU BRUYN 6-1, 6-0 31 32 TSA021362 GC A16 BYE [2] Ntokozo ZUNGU [1] Shannon COX Dina TCHELET 6-1, 6-3 Georgia KENNEALY [5] Anastasia PESIC 7-6(8), 6-3 [4] Amy BLOCH Angela NDHLOVU 6-0, 6-0 Kyla STEYN [6] Amy OLIVIER 6-1, 6-1 [7] Kagiso LEDWABA Henja GREEFF 6-0, 6-0 Zinel KRYNAUW [3] Ine LAMPRECHT 6-4, 6-4 [8] Anè DANNHAUSER Simona GEORGIEVA 5-7, 7-6, 12-10 Kyla YELVERTON [2] Ntokozo ZUNGU 5-7, 6-2, 10-7 [1] Shannon COX [5] Anastasia PESIC 6-3, 6-2 [4] Amy BLOCH [6] Amy OLIVIER (Ret.) 4-3 (Ret.) [7] Kagiso LEDWABA [3] Ine LAMPRECHT 6-0, 6-2 Simona GEORGIEVA Kyla YELVERTON 6-0, 7-5 [5] Anastasia PESIC [4] Amy BLOCH 7-5, 5-7, 10-8 [3] Ine LAMPRECHT Kyla YELVERTON 6-2, 6-1 [5] Anastasia PESIC [3] Ine LAMPRECHT 6-4, 6-1 [3] Ine LAMPRECHT
D1 BYE Simona GEORGIEVA 7/8 Playoff Simona GEORGIEVA
Angela NDHLOVU [8] Anè DANNHAUSER 6-4, 6-1 11/12 Playoff [8] Anè DANNHAUSER
H1 Dina TCHELET BYE 15/16 Playoff Dina TCHELET
Mogale CHWAYITA Carmen LYONS 6-3, 6-0 19/20 Playoff Carmen LYONS
L1 Dané LE ROUX BYE 23/24 Playoff Dané LE ROUX
N1 Georgelyn SLAMBEE BYE 27/28 Playoff Georgelyn SLAMBEE
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Shannon COX Tuks Tennis Club No -
- Dina TCHELET ZA Bedfordview Country Club No -
- Megan Hoskin ZA No -
- Dané Le Roux Tuks Tennis Club No -
- Georgia Kennealy ZA Tuks Tennis Club No -
- Georgelyn SLAMBEE Witfield Tennis Club No -
[5] Anastasia PESIC Selection Park Tennis Club No -
[4] Amy BLOCH Bedfordview Country Club No -
- Amelie Botha Tuks Tennis Club No -
- Angela Ndhlovu ZA Hammanskraal Tennis Club No -
- Mogale Chwayita ZA No -
- Jana Henning ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Kyla STEYN ZA Belgrave Tennis Club No -
- Kristin Botha Tuks Tennis Club No -
[6] Amy Olivier Tuks Tennis Club No -
[7] Kagiso LEDWABA Lyttelton Tennis Club No -
- Esti Du Toit ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Alicia MAKOALA ZA Arthur Ashe Tennis Club No -
- Henja Greeff ZA Zambesi Tennis Club No -
- Carmen lyons Bedfordview Country Club No -
- Zinel Krynauw ZA Noordheuwel Tennis Club No -
- Christien Engelbrecht Lyttelton Tennis Club No -
[3] Ine LAMPRECHT Marks Park Sports Club No -
[8] Anè DANNHAUSER LINDEN HOËRSKOOL No -
- Melene BADENHORST ZA Curro Hazeldene Primary No -
- Isabella Chela ZM No -
- Simona Georgieva BG Marks Park Sports Club No -
- Kyla YELVERTON Tuks Tennis Club No -
- Leone du Bruyn Pretoria Oos Primary No -
[2] Ntokozo ZUNGU ZA Mondeor Sports Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Kara Sime ZA Afrikaans Hoer Meisieskool No -
- Lisa DE KLERK ZA Clubview Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A2 Tuks - Court 1
Dina TCHELET
Megan Hoskin
6-2, 6-2
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A3 Tuks - Court 2
Dané Le Roux
Georgia Kennealy
0-6, 0-6
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A4 Tuks - Court 3
Georgelyn SLAMBEE
Anastasia PESIC [5]
0-6, 0-6
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A5 Tuks - Court 4
Amy BLOCH [4]
Amelie Botha
6-0, 6-0
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A6 Tuks - Court 5
Angela Ndhlovu
Mogale Chwayita
6-1, 6-2
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A7 Tuks - Court 6
Jana Henning
Kyla STEYN
2-6, 0-6
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A8 Tuks - Court 7
Kristin Botha
Amy Olivier [6]
0-6, 0-6
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A9 Tuks - Court 8
Kagiso LEDWABA [7]
Esti Du Toit
6-0, 6-2
N/A A10 Tuks - Court 9
Alicia MAKOALA
(Did not play)
Henja Greeff
Walkover
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A11 Tuks - Court 10
Carmen lyons
Zinel Krynauw
4-6, 6-7
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A12 Tuks - Court 11
Christien Engelbrecht
Ine LAMPRECHT [3]
0-6, 1-6
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A13 Tuks - Court 12
Anè DANNHAUSER [8]
Melene BADENHORST
6-3, 6-1
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A14 Tuks - Court 13
Isabella Chela
Simona Georgieva
3-6, 5-7
1571406300
2019-10-18 1:45pm
A15 Tuks - Court 14
Kyla YELVERTON
Leone du Bruyn
6-1, 6-0
1571415300
2019-10-18 4:15pm
A17 Tuks - Court 1
Shannon COX [1]
Dina TCHELET
6-1, 6-3
1571415300
2019-10-18 4:15pm
A18 Tuks - Court 2
Georgia Kennealy
Anastasia PESIC [5]
6-7(8), 3-6
1571415300
2019-10-18 4:15pm
A19 Tuks - Court 3
Amy BLOCH [4]
Angela Ndhlovu
6-0, 6-0
1571415300
2019-10-18 4:15pm
A20 Tuks - Court 4
Kyla STEYN
Amy Olivier [6]
1-6, 1-6
1571415300
2019-10-18 4:15pm
A21 Tuks - Court 5
Kagiso LEDWABA [7]
Henja Greeff
6-0, 6-0
1571415300
2019-10-18 4:15pm
A22 Tuks - Court 6
Zinel Krynauw
Ine LAMPRECHT [3]
4-6, 4-6
1571415300
2019-10-18 4:15pm
A23 Tuks - Court 7
Anè DANNHAUSER [8]
Simona Georgieva
7-5, 6-7, 10-12
1571415300
2019-10-18 4:15pm
A24 Tuks - Court 8
Kyla YELVERTON
Ntokozo ZUNGU [2]
5-7, 6-2, 10-7
1571476500
2019-10-19 9:15am
A25 Tuks - Court 7
Shannon COX [1]
Anastasia PESIC [5]
3-6, 2-6
1571472000
2019-10-19 8:00am
A26 Tuks - Court 8
Amy BLOCH [4]
Amy Olivier [6]
(Ret.)
4-3
Retired
1571476500
2019-10-19 9:15am
A27 Tuks - Court 9
Kagiso LEDWABA [7]
Ine LAMPRECHT [3]
0-6, 2-6
1571476500
2019-10-19 9:15am
A28 Tuks - Court 10
Simona Georgieva
Kyla YELVERTON
0-6, 5-7
1571485500
2019-10-19 11:45am
A29 Tuks - Court 9
Anastasia PESIC [5]
Amy BLOCH [4]
7-5, 5-7, 10-8
1571485500
2019-10-19 11:45am
A30 Tuks - Court 10
Ine LAMPRECHT [3]
Kyla YELVERTON
6-2, 6-1
1571562900
2019-10-20 9:15am
A31 Tuks - Court 1
Anastasia PESIC [5]
Ine LAMPRECHT [3]
4-6, 1-6
1571562900
2019-10-20 9:15am
B1 Tuks - Court 2
Amy BLOCH [4]
Kyla YELVERTON
(Ret.)
Retired
1571485500
2019-10-19 11:45am
C2 Tuks - Court 2
Kagiso LEDWABA [7]
Simona Georgieva
6-2, 6-1
1571562900
2019-10-20 9:15am
C3 Tuks - Court 3
Shannon COX [1]
Kagiso LEDWABA [7]
6-1, 6-1
1571476500
2019-10-19 9:15am
E1 Tuks - Court 11
Dina TCHELET
Georgia Kennealy
1-6, 1-6
1571476500
2019-10-19 9:15am
E2 Tuks - Court 12
Angela Ndhlovu
Kyla STEYN
6-2, 4-6, 10-8
1571476500
2019-10-19 9:15am
E3 Tuks - Court 1
Henja Greeff
Zinel Krynauw
0-6, 0-6
N/A E4 Tuks - Court 2
Anè DANNHAUSER [8]
Ntokozo ZUNGU [2]
(Did not play)
Walkover
1571485500
2019-10-19 11:45am
E5 Tuks - Court 3
Georgia Kennealy
Angela Ndhlovu
6-1, 6-0
1571485500
2019-10-19 11:45am
E6 Tuks - Court 4
Zinel Krynauw
Anè DANNHAUSER [8]
6-2, 6-3
1571562900
2019-10-20 9:15am
E7 Tuks - Court 4
Georgia Kennealy
Zinel Krynauw
4-6, 6-2, 11-9
1571562900
2019-10-20 9:15am
F1 Tuks - Court 5
Angela Ndhlovu
Anè DANNHAUSER [8]
4-6, 1-6
1571485500
2019-10-19 11:45am
G1 Tuks - Court 5
Dina TCHELET
Kyla STEYN
1-6, 2-6
1571562900
2019-10-20 9:15am
G3 Tuks - Court 6
Kyla STEYN
Henja Greeff
6-2, 6-0
1571415300
2019-10-18 4:15pm
I2 Tuks - Court 9
Dané Le Roux
Georgelyn SLAMBEE
6-0, 6-0
1571415300
2019-10-18 4:15pm
I3 Tuks - Court 10
Amelie Botha
Mogale Chwayita
2-6, 6-4, 5-10
1571415300
2019-10-18 4:15pm
I4 Tuks - Court 11
Jana Henning
Kristin Botha
6-1, 6-4
N/A I5 Tuks - Court 12
Esti Du Toit
Alicia MAKOALA
(Did not play)
Walkover
1571415300
2019-10-18 4:15pm
I6 Tuks - Court 12
Carmen lyons
Christien Engelbrecht
6-2, 6-0
1571415300
2019-10-18 4:15pm
I7 Tuks - Court 14
Melene BADENHORST
(Ret.)
Isabella Chela
3-6
Retired
1571476500
2019-10-19 9:15am
I9 Tuks - Court 3
Megan Hoskin
Dané Le Roux
6-3, 6-4
1571476500
2019-10-19 9:15am
I10 Tuks - Court 4
Mogale Chwayita
Jana Henning
6-3, 6-2
N/A I11 Tuks - Court 5
Esti Du Toit
(Did not play)
Carmen lyons
Walkover
1571476500
2019-10-19 9:15am
I12 Tuks - Court 6
Isabella Chela
Leone du Bruyn
6-2, 6-2
1571485500
2019-10-19 11:45am
I13 Tuks - Court 7
Megan Hoskin
Mogale Chwayita
7-6, 6-0
1571485500
2019-10-19 11:45am
I14 Tuks - Court 8
Carmen lyons
Isabella Chela
3-6, 3-6
1571562900
2019-10-20 9:15am
I15 Tuks - Court 7
Megan Hoskin
Isabella Chela
2-6, 3-6
1571562900
2019-10-20 9:15am
J1 Tuks - Court 8
Mogale Chwayita
Carmen lyons
3-6, 0-6
1571485500
2019-10-19 11:45am
K1 Tuks - Court 9
Dané Le Roux
Jana Henning
2-6, 2-6
N/A K2 Tuks - Court 10
Esti Du Toit
(Did not play)
Leone du Bruyn
Walkover
1571562900
2019-10-20 9:15am
K3 Tuks - Court 9
Jana Henning
Leone du Bruyn
5-7, 6-1, 8-10
1571481000
2019-10-19 10:30am
M2 Tuks - Court 7
Amelie Botha
Kristin Botha
6-4, 6-4
1571486400
2019-10-19 12:00pm
M5 Tuks -
Georgelyn SLAMBEE
Amelie Botha
1-6, 4-6
1571562900
2019-10-20 9:15am
M7 Tuks - Court 10
Amelie Botha
Christien Engelbrecht
4-6, 1-6