Print

Main Draw 1 2 TSA048651 GE A1 [1] Mikayla PLITT BYE 3 4 TSA048315 FS A2 Anzel VAN ZYL BYE 5 6 TSA051168 TSA048702 EP FS Karla JURGENS Lezaan SWANEPOEL 5-7, 6-4, 10-8 7 8 TSA051300 GE A4 BYE [5] Lilitha NDUNGANE 9 10 TSA050018 GN A5 [3] NADIA GOUWS BYE 11 12 TSA061097 TSA051330 KZN FS Ashtyn CASON Anke HEYNS 6-2, 6-1 13 14 TSA051274 TSA050266 FS EDEN Cayla SCHEEPERS KAYLA ESSELEN 6-2, 6-3 15 16 TSA061273 NWP A8 BYE [6] MariLouise VAN ZYL 17 18 TSA051344 GE A9 [7] Erin MCKENZIE BYE 19 20 TSA061047 TSA048683 GE GC Angelique JANSEN VAN VUUREN Ané DANNHAUSER 6-2, 6-0 21 22 TSA071169 GC A11 Korona RUGARA BYE 23 24 TSA050027 EP A12 BYE [4] LEILA NEL 25 26 TSA040472 EDEN A13 [8] Carla DANNHAUSER BYE 27 28 TSA051284 TSA040366 MPUM GN Arili BOSHOFF Martina GARNEVSKA 6-2, 6-3 29 30 TSA051280 Winelands A15 Wilmien VOS BYE 31 32 TSA051299 GE A16 BYE [2] Tayla WILMOT [1] Mikayla PLITT Anzel VAN ZYL 6-1, 6-4 Lezaan SWANEPOEL [5] Lilitha NDUNGANE 6-3, 6-1 [3] NADIA GOUWS Anke HEYNS 3-6, 6-2, 6-2 Cayla SCHEEPERS [6] MariLouise VAN ZYL 6-0, 6-2 [7] Erin MCKENZIE Ané DANNHAUSER 6-3, 6-1 Korona RUGARA [4] LEILA NEL Walkover [8] Carla DANNHAUSER Arili BOSHOFF 6-2, 3-6, 6-3 Wilmien VOS [2] Tayla WILMOT 6-0, 7-6(5) [1] Mikayla PLITT [5] Lilitha NDUNGANE 6-0, 6-2 [3] NADIA GOUWS [6] MariLouise VAN ZYL 6-0, 6-0 [7] Erin MCKENZIE [4] LEILA NEL 6-3, 6-2 Arili BOSHOFF [2] Tayla WILMOT 6-3, 6-4 [1] Mikayla PLITT [6] MariLouise VAN ZYL 6-2, 4-6, 6-0 [7] Erin MCKENZIE [2] Tayla WILMOT 6-0, 6-1 [1] Mikayla PLITT [7] Erin MCKENZIE 7-5, 6-1 [7] Erin MCKENZIE
[6] MariLouise VAN ZYL [2] Tayla WILMOT 7-6, 6-3 3/4 Playoff [6] MariLouise VAN ZYL
[3] NADIA GOUWS [4] LEILA NEL 6-4, 6-3 7/8 Playoff [4] LEILA NEL
Cayla SCHEEPERS Ané DANNHAUSER 6-1, 6-0 11/12 Playoff Ané DANNHAUSER
H1 Anke HEYNS BYE 15/16 Playoff Anke HEYNS
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Mikayla PLITT Bedfordview Country Club No -
- Anzel VAN ZYL ZA Oranje Meisies Hoër No -
- Karla Jurgens Kirkwood High No -
- Lezaan Swanepoel ZA Oranje Meisies Hoër No -
[5] Lilitha NDUNGANE ZA Old Edwardian Tennis Club No -
[3] NADIA GOUWS Marks Park Sports Club No -
- Ashtyn CASON ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Anke HEYNS ZA Senekal Tennis Club No -
- Cayla Scheepers ZA Voortrekker High No -
- KAYLA ESSELEN ZA Mosselbaai Tennis Club No -
[6] MariLouise VAN ZYL Potchefstroom Gimnasium No -
[7] Erin MCKENZIE Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Ané DANNHAUSER LINDEN HOËRSKOOL No -
- Korona RUGARA ZA Sandton Sports Club No -
[4] LEILA NEL ZA Westview Tennis Club No -
[8] Carla DANNHAUSER Mosselbaai Tennis Club No -
- Arili BOSHOFF ZA Nelspruit Hoerskool No -
- Martina GARNEVSKA ZA Belgrave Tennis Club No -
- Wilmien VOS ZA Paarl Gymnasium High School No -
[2] Tayla WILMOT ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Angelique JANSEN VAN VUUREN ZA Sunward Park Tennis Club Yes Leane ENGELBRECHT
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Leane ENGELBRECHT ZA Mundene Tennis Klub No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1603526400
2020-10-24 8:00am
A3 FS TS - Court 16
Karla Jurgens
Lezaan Swanepoel
7-5, 4-6, 8-10
1603531800
2020-10-24 9:30am
A6 FS TS - Court 1
Ashtyn CASON
Anke HEYNS
2-6, 1-6
1603531800
2020-10-24 9:30am
A7 FS TS - Court 2
Cayla Scheepers
KAYLA ESSELEN
6-2, 6-3
1603531800
2020-10-24 9:30am
A10 FS TS - Court 3
Angelique JANSEN VAN VUUREN
Ané DANNHAUSER
2-6, 0-6
1603531800
2020-10-24 9:30am
A14 FS TS - Court 4
Arili BOSHOFF
Martina GARNEVSKA
6-2, 6-3
1603612800
2020-10-25 8:00am
A17 FS TS - Court 1
Mikayla PLITT [1]
Anzel VAN ZYL
6-1, 6-4
1603612800
2020-10-25 8:00am
A18 FS TS - Court 2
Lezaan Swanepoel
Lilitha NDUNGANE [5]
3-6, 1-6
1603612800
2020-10-25 8:00am
A19 FS TS - Court 3
NADIA GOUWS [3]
Anke HEYNS
3-6, 6-2, 6-2
1603612800
2020-10-25 8:00am
A20 FS TS - Court 4
Cayla Scheepers
MariLouise VAN ZYL [6]
0-6, 2-6
1603612800
2020-10-25 8:00am
A21 FS TS - Court 5
Erin MCKENZIE [7]
Ané DANNHAUSER
6-3, 6-1
N/A A22 -
Korona RUGARA
(Did not play)
LEILA NEL [4]
Walkover
1603612800
2020-10-25 8:00am
A23 FS TS - Court 7
Carla DANNHAUSER [8]
Arili BOSHOFF
2-6, 6-3, 3-6
1603612800
2020-10-25 8:00am
A24 FS TS - Court 8
Wilmien VOS
Tayla WILMOT [2]
0-6, 6-7(5)
1603704600
2020-10-26 9:30am
A25 FS TS - Court 9
Mikayla PLITT [1]
Lilitha NDUNGANE [5]
6-0, 6-2
1603704600
2020-10-26 9:30am
A26 FS TS - Court 10
NADIA GOUWS [3]
MariLouise VAN ZYL [6]
0-6, 0-6
1603704600
2020-10-26 9:30am
A27 FS TS - Court 11
Erin MCKENZIE [7]
LEILA NEL [4]
6-3, 6-2
1603704600
2020-10-26 9:30am
A28 FS TS - Court 12
Arili BOSHOFF
Tayla WILMOT [2]
3-6, 4-6
1603791000
2020-10-27 9:30am
A29 FS TS - Court 1
Mikayla PLITT [1]
MariLouise VAN ZYL [6]
6-2, 4-6, 6-0
1603791000
2020-10-27 9:30am
A30 FS TS - Court 2
Erin MCKENZIE [7]
Tayla WILMOT [2]
6-0, 6-1
1603875600
2020-10-28 9:00am
A31 FS TS - Court 10
Mikayla PLITT [1]
Erin MCKENZIE [7]
5-7, 1-6
1603875600
2020-10-28 9:00am
B1 FS TS - Court 4
MariLouise VAN ZYL [6]
Tayla WILMOT [2]
7-6, 6-3
1603785600
2020-10-27 8:00am
C1 FS TS - Court 13
Lilitha NDUNGANE [5]
NADIA GOUWS [3]
6-2, 6-4
1603785600
2020-10-27 8:00am
C2 FS TS - Court 14
LEILA NEL [4]
Arili BOSHOFF
3-6, 4-6
1603801800
2020-10-27 12:30pm
C3 FS TS - Court 3
Lilitha NDUNGANE [5]
Arili BOSHOFF
6-4, 6-4
1603801800
2020-10-27 12:30pm
D1 FS TS - Court 4
NADIA GOUWS [3]
LEILA NEL [4]
4-6, 3-6
1603704600
2020-10-26 9:30am
E1 FS TS - Court 13
Anzel VAN ZYL
Lezaan Swanepoel
6-4, 4-6, 10-4
1603704600
2020-10-26 9:30am
E2 FS TS - Court 14
Anke HEYNS
Cayla Scheepers
1-6, 3-6
1603704600
2020-10-26 9:30am
E4 FS TS - Court 15
Carla DANNHAUSER [8]
Wilmien VOS
3-6, 6-0, 10-4
1603785600
2020-10-27 8:00am
E5 FS TS - Court 15
Anzel VAN ZYL
Cayla Scheepers
1-6, 6-2, 12-10
1603785600
2020-10-27 8:00am
E6 FS TS - Court 16
Ané DANNHAUSER
Carla DANNHAUSER [8]
0-6, 6-3, 5-10
1603796400
2020-10-27 11:00am
E7 FS TS - Court 1
Anzel VAN ZYL
Carla DANNHAUSER [8]
4-6, 2-6
1603796400
2020-10-27 11:00am
F1 FS TS - Court 2
Cayla Scheepers
Ané DANNHAUSER
1-6, 0-6
1603791000
2020-10-27 9:30am
G1 FS TS - Court 7
Lezaan Swanepoel
Anke HEYNS
6-4, 6-4
1603801800
2020-10-27 12:30pm
G3 FS TS - Court 2
Lezaan Swanepoel
Wilmien VOS
1-6, 3-6
1603618200
2020-10-25 9:30am
I10 FS TS - Court 15
Ashtyn CASON
KAYLA ESSELEN
5-7, 2-6
1603715400
2020-10-26 12:30pm
I13 FS TS - Court 15
Karla Jurgens
KAYLA ESSELEN
0-6, 2-6
1603715400
2020-10-26 12:30pm
I14 FS TS - Court 16
Angelique JANSEN VAN VUUREN
Martina GARNEVSKA
0-6, 0-6
1603796400
2020-10-27 11:00am
I15 FS TS - Court 4
KAYLA ESSELEN
Martina GARNEVSKA
6-3, 6-2
1603796400
2020-10-27 11:00am
J1 FS TS - Court 5
Karla Jurgens
Angelique JANSEN VAN VUUREN
6-3, 6-0