Print

Main Draw 1 2 TSA050232 TSA051035 WP WP [1] Leonardo SOLA [Q] Lucas PENTZ 6-2, 6-1 3 4 TSA051555 TSA061008 GC GE Dian NAUDE Rooskrantz JAYDAN 6-1, 6-4 5 6 TSA061378 TSA061103 WP GN Andre DINIZ Reuben MATTHEUS (Ret.) 6-4 (Ret.) 7 8 TSA061289 TSA050106 GC FS James HART [6] Cornel LIEBENBERG 6-3, 6-3 9 10 TSA051292 TSA051042 GN MPUM [3] Kyle ERWEE Aldo STRYDOM 6-0, 6-1 11 12 TSA051450 TSA061287 GN GC [Q] William SCOTT Rico DU PLESSIS 6-2, 6-2 13 14 TSA051327 TSA070059 GN GE Gerald KRUGER Connor ARMSTRONG 6-2, 6-3 15 16 TSA051306 TSA051285 GN WP Christiaan GROVE [8] Jayden PAKKIRI Walkover 17 18 TSA051295 TSA061837 Winelands NWP [5] FransWillem VAN DER MERWE [Q] Esi MOLEFE 6-2, 6-3 19 20 TSA061342 TSA051314 FS GN Stephan DU PLOOY Colby PAXINOS 6-2, 6-1 21 22 TSA060078 TSA060017 GC GN Kwena MAPHAKA Heinrich WASSERFALL 7-5, 6-3 23 24 TSA061276 TSA051325 MPUM Winelands Wernich ROSSOUW [4] John COETZEE 6-4, 6-3 25 26 TSA051309 TSA051169 EDEN GN [7] Charl VOS Jéan BOTHA 7-6, 6-2 27 28 TSA051328 TSA061299 GN GE Valentino CERONIO Boitshepo MAAKE 6-0, 6-0 29 30 TSA051320 TSA050016 GE GN Andrzej LUBASINSKI STUART VAN DER MERWE 6-2, 6-3 31 32 TSA051162 TSA061311 GC GC [Q] Matthew ENDRODY [2] Jordan GEORGIEV 6-1, 6-2 [1] Leonardo SOLA Dian NAUDE 6-3, 6-4 Andre DINIZ [6] Cornel LIEBENBERG 6-1, 6-1 [3] Kyle ERWEE Rico DU PLESSIS 6-3, 6-0 Gerald KRUGER Christiaan GROVE 7-6(3), 6-2 [5] FransWillem VAN DER MERWE Colby PAXINOS 6-1, 6-3 Kwena MAPHAKA [4] John COETZEE 6-0, 6-0 [7] Charl VOS Boitshepo MAAKE 7-6(5), 6-1 STUART VAN DER MERWE [2] Jordan GEORGIEV 6-0, 6-2 [1] Leonardo SOLA [6] Cornel LIEBENBERG 6-3, 6-2 [3] Kyle ERWEE Christiaan GROVE 6-0, 6-1 Colby PAXINOS [4] John COETZEE 6-2, 6-1 Boitshepo MAAKE [2] Jordan GEORGIEV 6-1, 6-2 [1] Leonardo SOLA [3] Kyle ERWEE (Ret.) 4-2 (Ret.) [4] John COETZEE [2] Jordan GEORGIEV 7-5, 7-6(2) [1] Leonardo SOLA [2] Jordan GEORGIEV 7-6(4), 6-4 [1] Leonardo SOLA
B1 BYE [4] John COETZEE 3/4 Playoff [4] John COETZEE
Christiaan GROVE Colby PAXINOS 3-6, 6-2, 10-6 7/8 Playoff Christiaan GROVE
Rico DU PLESSIS Kwena MAPHAKA 7-6, 6-1 11/12 Playoff Kwena MAPHAKA
H1 Andre DINIZ BYE 15/16 Playoff Andre DINIZ
Aldo STRYDOM Andrzej LUBASINSKI 6-4, 6-4 19/20 Playoff Andrzej LUBASINSKI
L1 BYE Jéan BOTHA 23/24 Playoff Jéan BOTHA
Rooskrantz JAYDAN Valentino CERONIO 6-3, 3-6, 10-8 27/28 Playoff Valentino CERONIO
P1 BYE [Q] Esi MOLEFE 31/32 Playoff [-1] Esi MOLEFE
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Lucas PENTZ Evertsdal Tennis Club
A6 1 William Scott ZA Pretoria Boys High School
A9 2 Esi Molefe Riaan Venter Tennis Accademy
A16 1 Matthew Endrody ZA Randburg Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Leonardo SOLA ZA Recreation Tennis Club No -
- Dian Naude ZA Randburg Hoerskool No -
- Rooskrantz Jaydan Germiston Tennis Club No -
- Andre Diniz BR Menlopark Primary No -
- Reuben Mattheus ZA Waterkloof High No -
- James HART ZA Marks Park Sports Club No -
[6] Cornel LIEBENBERG ZA Grey College High No -
[3] Kyle Erwee ZA Garsfontein Hoerskool No -
- Rico Du Plessis ZA Noordheuwel Tennis Club No -
- Gerald KRUGER Villieria Tennis Club No -
- Connor ARMSTRONG ZA Italian Club Bedfordview No -
- Christiaan GROVE ZA Midstream Tennis Club No -
[8] Jayden PAKKIRI ZA anthony harris tennis academy No -
[5] FransWillem VAN DER MERWE ZA Paarl Boys' High School No -
- Stephan du Plooy ZA Grey College High No -
- Colby Paxinos ZA Van der Westhuizen Tennis Academy No -
- Kwena MAPHAKA ZA Rivonia Tennis Club No -
- Heinrich WASSERFALL ZA Waterkloof High No -
- Wernich ROSSOUW ZA Goedehoop Primary No -
[4] John COETZEE ZA Hugenote Hoerskool No -
[7] Charl VOS ZA Great Tennis No -
- Jéan Botha No -
- Valentino CERONIO ZA Tuks Tennis Club No -
- Boitshepo Maake ZA Alberhart Tennis Club No -
- Andrzej LUBASINSKI Northmead Tennis Club No -
- STUART VAN DER MERWE Irene Country Club No -
[2] Jordan GEORGIEV ZA St Stithians Boys' College No -
[Q] Matthew Endrody ZA Randburg Tennis Club No -
[Q] William Scott ZA Pretoria Boys High School No -
- Aldo Strydom ZA Standerton Hoerskool Yes JACQUES SLABBERT
[Q] Esi Molefe Riaan Venter Tennis Accademy No -
[Q] Lucas PENTZ Evertsdal Tennis Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- JACQUES SLABBERT ZA Waterkloof High No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1561622400
2019-06-27 8:00am
A1 PTC - Court 2
Leonardo SOLA [1]
Lucas PENTZ [Q]
6-2, 6-1
1561622400
2019-06-27 8:00am
A2 PTC - Court 3
Dian Naude
Rooskrantz Jaydan
6-1, 6-4
1561622400
2019-06-27 8:00am
A3 PTC - Court 4
Andre Diniz
Reuben Mattheus
(Ret.)
6-4
Retired
1561622400
2019-06-27 8:00am
A4 PTC - Court 5
James HART
Cornel LIEBENBERG [6]
3-6, 3-6
1561622400
2019-06-27 8:00am
A5 PTC - Court 6
Kyle Erwee [3]
Aldo Strydom
6-0, 6-1
1561622400
2019-06-27 8:00am
A6 PTC - Court 7
William Scott [Q]
Rico Du Plessis
2-6, 2-6
1561627200
2019-06-27 9:20am
A7 PTC - Court 1
Gerald KRUGER
Connor ARMSTRONG
6-2, 6-3
N/A A8 PTC - Court 2
Christiaan GROVE
Jayden PAKKIRI [8]
(Did not play)
Walkover
1561627200
2019-06-27 9:20am
A9 PTC - Court 3
FransWillem VAN DER MERWE [5]
Esi Molefe [Q]
6-2, 6-3
1561627200
2019-06-27 9:20am
A10 PTC - Court 4
Stephan du Plooy
Colby Paxinos
2-6, 1-6
1561627200
2019-06-27 9:20am
A11 PTC - Court 5
Kwena MAPHAKA
Heinrich WASSERFALL
7-5, 6-3
1561627200
2019-06-27 9:20am
A12 PTC - Court 6
Wernich ROSSOUW
John COETZEE [4]
4-6, 3-6
1561627200
2019-06-27 9:20am
A13 PTC - Court 7
Charl VOS [7]
Jéan Botha
7-6, 6-2
1561632000
2019-06-27 10:40am
A14 PTC - Court 1
Valentino CERONIO
Boitshepo Maake
0-6, 0-6
1561632000
2019-06-27 10:40am
A15 PTC - Court 2
Andrzej LUBASINSKI
STUART VAN DER MERWE
2-6, 3-6
1561632000
2019-06-27 10:40am
A16 PTC - Court 3
Matthew Endrody [Q]
Jordan GEORGIEV [2]
1-6, 2-6
1561713600
2019-06-28 9:20am
A17 PTC - Court 4
Leonardo SOLA [1]
Dian Naude
6-3, 6-4
1561713600
2019-06-28 9:20am
A18 PTC - Court 5
Andre Diniz
Cornel LIEBENBERG [6]
1-6, 1-6
1561713600
2019-06-28 9:20am
A19 PTC - Court 6
Kyle Erwee [3]
Rico Du Plessis
6-3, 6-0
1561713600
2019-06-28 9:20am
A20 PTC - Court 7
Gerald KRUGER
Christiaan GROVE
6-7(3), 2-6
1561713600
2019-06-28 9:20am
A21 PTC - Court 1
FransWillem VAN DER MERWE [5]
Colby Paxinos
1-6, 3-6
1561718400
2019-06-28 10:40am
A22 PTC - Court 2
Kwena MAPHAKA
John COETZEE [4]
0-6, 0-6
1561718400
2019-06-28 10:40am
A23 PTC - Court 3
Charl VOS [7]
Boitshepo Maake
6-7(5), 1-6
1561718400
2019-06-28 10:40am
A24 PTC - Court 4
STUART VAN DER MERWE
Jordan GEORGIEV [2]
0-6, 2-6
1561800000
2019-06-29 9:20am
A25 GEHQ - Court 1
Leonardo SOLA [1]
Cornel LIEBENBERG [6]
6-3, 6-2
1561800000
2019-06-29 9:20am
A26 GEHQ - Court 2
Kyle Erwee [3]
Christiaan GROVE
6-0, 6-1
1561800000
2019-06-29 9:20am
A27 GEHQ - Court 3
Colby Paxinos
John COETZEE [4]
2-6, 1-6
1561800000
2019-06-29 9:20am
A28 GEHQ - Court 4
Boitshepo Maake
Jordan GEORGIEV [2]
1-6, 2-6
1561886400
2019-06-30 9:20am
A29 GEHQ - Court 1
Leonardo SOLA [1]
Kyle Erwee [3]
(Ret.)
4-2
Retired
1561886400
2019-06-30 9:20am
A30 GEHQ - Court 2
John COETZEE [4]
Jordan GEORGIEV [2]
5-7, 6-7(2)
1561971600
2019-07-01 9:00am
A31 GEHQ - Court 11
Leonardo SOLA [1]
Jordan GEORGIEV [2]
7-6(4), 6-4
1561881600
2019-06-30 8:00am
C1 GEHQ - Court 10
Cornel LIEBENBERG [6]
Christiaan GROVE
6-2, 6-4
1561881600
2019-06-30 8:00am
C2 GEHQ - Court 11
Colby Paxinos
Boitshepo Maake
3-6, 6-7
1561893000
2019-06-30 11:10am
C3 GEHQ - Court 2
Cornel LIEBENBERG [6]
Boitshepo Maake
1-6, 0-6
1561893000
2019-06-30 11:10am
D1 GEHQ - Court 3
Christiaan GROVE
Colby Paxinos
3-6, 6-2, 10-6
1561723200
2019-06-28 12:00pm
E1 PTC - Court 1
Dian Naude
Andre Diniz
6-1, 6-2
1561723200
2019-06-28 12:00pm
E2 PTC - Court 6
Rico Du Plessis
Gerald KRUGER
3-6, 6-4, 10-6
N/A E3 PTC - Court 7
FransWillem VAN DER MERWE [5]
(Did not play)
Kwena MAPHAKA
Walkover
1561723200
2019-06-28 12:00pm
E4 PTC - Court 8
Charl VOS [7]
STUART VAN DER MERWE
6-7(4), 2-6
1561795200
2019-06-29 8:00am
E5 PTC - Court 1
Dian Naude
Rico Du Plessis
6-1, 6-2
1561795200
2019-06-29 8:00am
E6 PTC - Court 2
Kwena MAPHAKA
STUART VAN DER MERWE
3-6, 2-6
1561804800
2019-06-29 10:40am
E7 PTC - Court 6
Dian Naude
STUART VAN DER MERWE
2-6, 1-6
1561804800
2019-06-29 10:40am
F1 PTC - Court 7
Rico Du Plessis
Kwena MAPHAKA
6-7, 1-6
1561795200
2019-06-29 8:00am
G1 PTC - Court 3
Andre Diniz
Gerald KRUGER
7-5, 5-7, 8-10
1561809600
2019-06-29 12:00pm
G3 PTC - Court 1
Gerald KRUGER
Charl VOS [7]
1-6, 1-6
1561636800
2019-06-27 12:00pm
I1 GEHQ -
Lucas PENTZ [Q]
Rooskrantz Jaydan
6-2, 3-6, 10-3
1561641600
2019-06-27 1:20pm
I3 PTC - Court 4
Aldo Strydom
William Scott [Q]
2-6, 7-6, 10-7
1561641600
2019-06-27 1:20pm
I5 PTC - Court 6
Esi Molefe [Q]
Stephan du Plooy
0-6, 1-6
1561641600
2019-06-27 1:20pm
I6 PTC - Court 7
Heinrich WASSERFALL
Wernich ROSSOUW
0-6, 1-6
1561641600
2019-06-27 1:20pm
I7 PTC - Court 8
Jéan Botha
Valentino CERONIO
1-6, 6-2, 10-8
1561641600
2019-06-27 1:20pm
I8 PTC - Court 9
Andrzej LUBASINSKI
Matthew Endrody [Q]
6-2, 6-1
N/A I9 PTC - Court 5
Lucas PENTZ [Q]
James HART
(Did not play)
Walkover
1561708800
2019-06-28 8:00am
I10 PTC - Court 6
Aldo Strydom
Connor ARMSTRONG
6-3, 6-2
1561708800
2019-06-28 8:00am
I11 PTC - Court 7
Stephan du Plooy
Wernich ROSSOUW
4-6, 1-6
1561708800
2019-06-28 8:00am
I12 PTC - Court 4
Jéan Botha
Andrzej LUBASINSKI
4-6, 4-6
1561795200
2019-06-29 8:00am
I13 PTC - Court 5
Lucas PENTZ [Q]
Aldo Strydom
6-3, 6-1
1561795200
2019-06-29 8:00am
I14 PTC - Court 6
Wernich ROSSOUW
Andrzej LUBASINSKI
6-0, 6-3
1561809600
2019-06-29 12:00pm
I15 PTC - Court 3
Lucas PENTZ [Q]
Wernich ROSSOUW
1-6, 1-6
1561809600
2019-06-29 12:00pm
J1 PTC - Court 4
Aldo Strydom
Andrzej LUBASINSKI
4-6, 4-6
1561795200
2019-06-29 8:00am
K2 PTC - Court 7
Stephan du Plooy
Jéan Botha
6-2, 6-1
1561809600
2019-06-29 12:00pm
K3 PTC - Court 5
Connor ARMSTRONG
Stephan du Plooy
1-6, 1-6
1561713600
2019-06-28 9:20am
M3 PTC - Court 2
Esi Molefe [Q]
Heinrich WASSERFALL
2-6, 1-6
1561713600
2019-06-28 9:20am
M4 PTC - Court 3
Valentino CERONIO
Matthew Endrody [Q]
6-2, 6-1
1561800000
2019-06-29 9:20am
M5 PTC - Court 1
Rooskrantz Jaydan
William Scott [Q]
6-3, 1-6, 9-11
1561800000
2019-06-29 9:20am
M6 PTC - Court 2
Heinrich WASSERFALL
Valentino CERONIO
7-6, 6-2
1561809600
2019-06-29 12:00pm
M7 PTC - Court 6
William Scott [Q]
Heinrich WASSERFALL
3-6, 6-2, 8-10
1561809600
2019-06-29 12:00pm
N1 PTC - Court 7
Rooskrantz Jaydan
Valentino CERONIO
3-6, 6-3, 8-10
1561800000
2019-06-29 9:20am
O2 PTC - Court 3
Esi Molefe [Q]
Matthew Endrody [Q]
0-6, 4-6